joi, 1 decembrie 2016
duminică, 20 noiembrie 2016
România, țara mea - impresii
Călătoriile sunt o bună ocazie de a cunoaște, experimenta și învăța lucruri noi. Fiecare călătorie aduce ceva valoros cu sine, și din fiecare experiență, plăcută sau neplăcută avem de învățat. Cu fiecare călătorie întreprinsă în afara României am învățat să apreciez mai mult țara mea, să trec peste prejudecățile și stereotipurile despre români. Nu am reușit să înțeleg de ce noi, românii, avem o imagine de sine atât de proastă și ne comparăm permanent cu alte națiuni. După cum bine știm nu există pădure fără uscături. Însă, de foarte multe ori ne sar în ochi aceste uscături și nu mai vedem pădurea care este imensă și frumoasă în comparație cu uscăturile. Ca orice popor avem și noi cusururile noastre, dar din păcate le acordăm foartă multă atenție și ne turnăm cenușă în cap. Ajungem să pierdem prea mult timp cu aceste gânduri și ne blocăm într-o mentalitate ce scade imaginea față de propria persoană și propria națiune. Dacă noi gândim și ne vedem în acest fel cum să ne perceapă alții mai bine? Acest tip de mentalitate se reflectă în modul de percepție al străinilor față noi ca popor. E timpul să ne privim realist, așa cum suntem, cu bune și cu rele. Odată ce acceptăm această realitate ne putem ridica și putem îndrepta lucrurile. Ne oprim la stereotipuri și facem afirmații neadevărate, dăm vina pe sistem, pe guvern, pe conducere și pe tot ce se poate. Ne trezim tânjind după vremuri apuse... „Ce a fost România odată!” Copleșiți de această nostalgie, trăim în trecut și nu mai facem nimic în prezent, dăm vina pe actualii conducători. Dar de ce nu ne întrebăm: Eu ca cetățean îmi fac treaba? Fac ce îmi stă în putere pentru țara mea? Viitorul poate fi determinat cu faptele de azi, din prezent și nu cu trăitul în trecut. Ajungem să particularizăm lucruri ce sunt specific umane. De curând am avut ocazia de a vizita Italia. La întoarcere, la aeroport aud o doamnă în spatele meu: „Vai ce se îmbulzesc! E tipic românesc!” Oare doamna nu a fost atentă că acest fenomen se întâmplă și în altă parte, chiar și în Italia.
Când vedem lucrurile negative, ar trebui să le vedem pentru a le îndrepta și nu pentru a critica țara cu mâinile în sân. Un popor nu e format doar din conducători ci și din cetățeni care uniți pot schimba lucruri, chiar și la nivelul conducerii. De ce ne văd străinii uneori cu ochi răi? Pentru că vocalizăm foarte mult lucrurile negative și mai puțin lucrile pozitive. Nu zic să ascundem mizeria sub preș ci să fim realiști, nu e România singura țară cu probleme în conducere, în societate. Ne plângem că nu putem circula în mijloacele de transport liniștiți din cauza cerșetorilor sau că cerșetorii din străinătate sunt români. Acest fenomen se întâmplă și în alte locuri și țin să precizez că nu sunt doar români. În multe cazuri suntem mai civilizați și mai ospitalieri decât cei pe care îi considerăm foarte civilizați. E momentul să ne privim în oglindă și să ne respectăm ca persoane individuale și cetățeni ai unei țări, România. Acest respect ne va pune în valoare așa cum suntem și va atrage și respectul cuvenit a celor din jur.
Ilona Bálint – Vicepreședinte Asociația Be You
Etichete:
asociatia be you,
demnitate,
erasmus,
ilona balint,
impresii,
libertatea elibereaza,
lupta cu sinele,
proiecte pentru tineret,
respect,
Romania,
speranta,
studenti,
suflet,
targoviste,
tineret,
www.beyou.ml
Meda Park Winter Cup
Meda Park Winter Cup e mai mult decât un turneu de baschet, e o stare de spirit, stare ce va fi scoasă în evidență de mulți tineri talentați care ne vor face pauzele minunate. Vom avea soliști live, trupă de percuție, beatbox, trupe de dans, parkour, demonstrații de judo, karate și lista rămâne deschisă deoarece din ce în ce mai mulți tineri vor să fie prezenți la evenimentul nostru.
Vom avea și o altă bucurie sufletească, cea a dăruirii, a Spiritului de Crăciun, prin care fiecare dintre noi poate fi parte din acțiunile Asociației Be You și poate dona pentru susținerea viitoarelor proiecte. Putem aduce și o jucărie sau un produs neperisabil, iar produsele strânse vor fi donate unor familii aflate în dificultate.
Vor fi și concursuri pentru public, premii și multe alte surprize.
Eveniment organizat de Asociația Be You cu sprijinul FIBA 3x3 Planet, Federației Române de Baschet, Direcției Județene pentru Sport și Tineret Dâmbovița și Meda Park, sponsorul evenimentului.
Meda Park Winter Cup este un eveniment ce face parte din FIBA 3x3 World Tour iar punctele acumulate de jucători contează în clasamentul mondial FIBA.
Vă așteptăm în număr cât mai mare pe 17 și 18 decembrie la Sala Polivalentă din Târgoviște!
BElieve in YOUrself!
#MedaParkWinterCup
#3x3Planet
#AsociatiaBeYou
ÎNSCRIERE GRATUITĂ pe www.beyou.ml.
joi, 10 noiembrie 2016
Lectură de seară:
„[...] dialogul dintre civilizații reprezintă singura modalitate de a construi o lume a demnității umane, solidarității și speranței.”
Leonodas Donskis – Forme ale urii
Când nu mai există comunicare se rup legături și relații, iar consecințele acestor fapte și fustrarea din suflet se maschează în ură, ură care nu este altceva decât teamă, nesiguranță, incertitudine și neîncredere. Aceste temeri nasc „monștri” în mintea umană care mai devreme sau mai târziu evadează concretizându-se în conflicte, dorință de răzbunare și lupte, lupte cu sinele și cu lumea exterioară. Așadar, comunicarea este vitală pentru fiecare persoană.
Etichete:
asociatia be you,
cine sunt,
demnitate,
forme ale urii,
ilona balint,
leonidas donskis,
silviu miloiu,
solidaritate,
speranta,
www.beyou.ml
duminică, 4 septembrie 2016
duminică, 1 mai 2016
vineri, 8 aprilie 2016
Cine sunt ?
Știm cu toții că cea mai mare luptă este
lupta cu sinele, dar nu de multe ori știm cine este acest sine, iar răspunsul
la întrebările Cine sunt? Cine ești? Cine suntem? nu numai că pare banal, dar
pur și simplu stăm minute întregi fără a putea oferi un răspuns pertinent, de
multe ori răspunzând cu un indiferent ,,nu știu” . Ne confruntăm cu o criză a
identității, a eului personal.
Avem
momente în care ne pierdem și ne căutăm. Căutăm lucruri care să ne definească
și să ne ofere ceea ce e mai bun. Oare ce ne definește? Cu cât creștem și ne
maturizăm ne schimbăm percepțiile și ne formăm o viziune despre mersul
lucrurilor, despre societate, oameni și nu în ultimul rând depre noi. Întrebările
pe care le punem în legătură cu propria individualitate cer răspunsuri
serioase, întrucât falsa imagine de sine poate duce la pierderea propriei
identități. Pofta de viață dispare în cotidian, în rutină, în nemulțumirea de
sine și în lipsa încrederii în noi. Imaginea de sine scade deoarece avem
impresia că oamenii care ne înconjoară sunt mai buni decât noi și atunci nu ne mai
apreciem la justa valoare, ne retragem sau ne luptăm să ne apărăm imaginea
stârnind intrigi având impresia că apropriații au ceva cu noi, însă toate astea
se petrec în mintea noastră.
De fapt lupta se dă între ,,eul” pe care
cred că-l cunosc și ,,eul” care vrea să se afirme și deseori cedăm luând rolul
victimei. Devenim prizonierii propriilor sentimente și prejudecăți. Cu siguranță
avem momente în care optimismul nostru cedează locul pesimismului, iar ceea ce dorim
e să nu mai știm de nimeni, să nu mai facem nimic. Lupta interioară este cea
mai grea și avem tendința de a renunța foarte ușor, pierzând echilibrul și
pacea din noi, trăind în continuă frustrare.În clipa în care ne punem simpla întrebare
,,cine sunt?” înseamnă că devenim conștienți de faptul că ceva nu merge bine,
că avem nevoie de echilibrul între ,,eul interior și ....eul exterior”. De cele
mai multe ori ne camuflăm în rolurile care ni se par cele mai bune pentru a ascunde
,,eul interior”, și ne complacem frecvent în rolul de victimă. Suntem
nefericiți și apelăm la tot felul de remedii tratând efectul și nu cauza.
Devenim
actorii celei mai mari scene care nu este alta decât propria viață. Ne luăm
responsibilități la școală, la serviciu, acasă, dar nu ne gândim niciodată să
luăm responsabilitatea propriului nostru eu. Devenim atât de ancorați și
concentrați pe viața din afara noastră
încât uităm complet de ceea ce este înăuntrul nostru. Avem nevoie de
echilibru, avem nevoie de ,,noi”. În cele mai multe cazuri ne lăsăm conduși de
furie și orgoliu, ele sunt cele care ne fac să ne menținem la suprafață înaintând
spre un fals succes. E nevoie de un timp cu noi înșine, de un dialog și nu un
monolog între ,, mine și...mine” pentru a restabili echilibrul lăuntric, atât
de necesar împlinirii personale. Numai noi ne putem oferi această pace
sufletească care nu poate exista în afara noastră dacă nu vine din interior.
Așadar, adevărata putere este în noi chiar
și atunci când simțim că am căzut și nu ne mai putem ridica. Lumea nu se va
schimba niciodată dacă așteptăm să facă alții ceva, ea se va schimba odată cu
atitudinea noastră pozitivă față de noi și de ceea ce ne înconjoară, privind în
noi și apoi către lume, nu invers. În clipa în care conștientizăm unicitatea și
valoarea propriei persoane ne regăsim identitatea și ne trezim la viață
contribuind la înfăptuirea lucrurilor mărețe. Adevăratul ,,eu” crede în
frumusețea vieții și nu se dă bătut în fața dificultăților. El își va urma
visul atingându-l prin construirea unei pod din obstacolele apărute în cale.
Eszter Bálint - Asociația Be You
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




